wyszukaj

zamknij

WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ

Tekst i zdjęcia: https://www.iliveunderwater.com/pl/europa/niemcy/nurkowanie-w-niemczech

Niemcy to również znane, nieczynne już kamieniołomy, rozlokowane po całym kraju. Wśród nich wymienić można kamieniołom Horka, Prelle, Wildschutz, czy kamieniołomy w Löbejün. Praktycznie wszędzie jest dobrze oznaczony dojazd i prawie zawsze mamy świetnie przygotowaną infrastrukturę dla nurków. Są bazy ze sprężarkami, często miejsca noclegowe i możliwość zjedzenia kiełbaski z bułką. Większość z dostępnych, zalanych kamieniołomów jest głęboka. Trzeba o tym pamiętać i mierzyć siły na zamiary. Prócz pozostawionego sprzętu po pracownikach urobku kopalnianego możemy spotkać szczupaki, sandacze, jesiotry, karpie czy np. okonie.

 

Nurkowania w Niemczech to bardzo ciekawa alternatywa dla dłuższych wyjazdów, gdy nie mamy możliwości poświecenie wielu dni z urlopu. Zawsze spokojnie, czysto i profesjonalnie.

Najlepsze miejsca nurkowe w Niemcy - Najwięcej centrów nurkowych znajdziemy na północ od Hamburga. Wśród wraków ciekawym i znanym jest np. Jan Heweliusz, spoczywający niedaleko wyspy Rugia. Był to polski prom kolejowo – samochodowy, który na skutek bardzo silnego sztormu zatonął w styczniu 1993 roku. Wrak spoczywa na maksymalnej głębokości 24 m, ma 126 m długości i 17,5 m szerokości. W całym basenie Morza Bałtyckiego mamy do dyspozycji wiele wraków na różnych głębokościach i przeznaczonych dla nurków o różnych uprawnieniach.

 

Niemcy to wielki kraj, a na jego terytorium znajduje się dużo ciekawych do nurkowania jezior i kamieniołomów. Do bardziej znanych należą Jezioro Bodeńskie, Jezioro Kulwitzee, Tollensesee, czy Helenesee. To ostatnie jest zalanym wyrobiskiem i charakteryzuje je zazwyczaj dobra widoczność, a maksymalna głębokość dochodzi w nim do 56 m.

Słyszałeś kiedyś o niemieckim klejnocie stojącym pośród wód Morza Północnego? Słyszałeś o Helgoland? Jest to maleńki archipelag oddalony od niemieckiego wybrzeża o około 70 km. Tutejsi mieszkańcy – Helgolandczycy mają swoje tradycyjne stroje i flagę, a do tego mówią własnym dialektem. Okazuje się, że miejsce to zyskało opinię twórczego i inspirującego. Wyspa ma właściwości uzdrowiskowe, a tutejszy klimat, niezła kuchnia i swoista odrębność kulturowa mieszkańców, przyciągają z roku na rok coraz więcej turystów. Tu również można nurkować.

Ciekawostką jest, że Niemcy są siódmym najczęściej odwiedzanym państwem na świecie. Są duże terytorialnie i bogate gospodarczo. Klimatycznie Niemcy są zimne, a temperatura wód, w których możemy nurkować sugeruje używanie suchych skafandrów. Linia brzegowa jest urozmaicona, najczęściej o charakterze wydmowym, z wyjątkiem np. Wyspy Rugii, gdzie napotkamy klify. Do dyspozycji mamy wybrzeże Morza Bałtyckiego oraz wybrzeże Morza Północnego, wzdłuż którego ciągną się wyspy Fryzyjskie.

 

Niemcy mają w swoich granicach wiele jezior, ciekawych kamieniołomów i szeroki dostęp do morza, a nawet dwóch. Tu odbywają się jedne z największych targów nurkowych na świecie i tu, w Niemczech, jest wiele miejsc, w których warto nurkować.

DODAJ NOWE MIEJSCE

NURKOWANIE W NIEMCZECH

SPIS ZBIORNIKÓW

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl