wyszukaj

zamknij

WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ

Jezioro Dejguny

24 sierpnia 2022

POŁOŻENIE:

 

Kraj - Polska

Województwo - warmińsko-mazurskie

Powiat - olsztyński

Gmina - Barczewo

Miejscowość - Kronowo

GPS - 54.049761, 21.581289

 

LINK Z DOJAZDEM

 

ZBIORNIK:

 

Głębokość - 45m

Powierzchnia - 765ha

Klasa wody - II klasa (89r)

Lustro - 116m n.p.m

Rodzaj - rynnowe

Wejście - od plaży miejskiej

 

OKOLICA:

 

Nocleg w okolicy - 

Posiłek w okolicy - 

Centrum nurkowe -

Nabijanie butli -

Atrakcje - 

 

OPIS:

 

Jezioro Dejguny poprzez nasyp linii kolejowej, uruchomionej w 1868 roku na odcinku z Kętrzyna do Giżycka, zostało podzielone. W efekcie powstały dwa zbiorniki wodne: jezioro Dejguny o powierzchni 7,7 km² i Dejgunek o powierzchni 0,43 km². Dlatego też woda z Jeziora Dejguny odpływa pod nasypem do Jeziora Dejgunek, a dopiero dalej Kanałem Dejguny aż do jeziora Tajty. Na jeziorze zaobserwować możemy także zalesioną wyspę. Według klasyfikacji rybackiej jest to jezioro sielawowe.

 

Co ciekawe, w jeziorze występują wszystkie mazurskie gatunki ryb. Wody jeziora są dość przejrzyste, w delikatnym odcieniu zielonego. Swoim kolorem przypominają bardziej południowe jeziora takie jak Tałty i Śniardwy, niż jeziora północne jak Mamry i Kisjano, gdzie woda charakteryzuje się stalowoniebieskim kolorem. Dno jeziora jest wyraznie piaszczysto-kamieniste, natomiast zatoki są muliste i w wielu miejscach zarośnięte roślinnością podwodną. Rzezba dna jest bardzo urozmaicona z występującymi w dużej liczbie głęboczkami. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta, dość wysoka i miejscami niebezpiecznie urwista. Brzegi gęsto porasta trzcina, natomiast lasy występują jedynie w środkowej części zachodniego brzegu oraz środkowej części brzegu wschodniego. Miejscowi określają Jezioro Dejguny jako bardzo spokojne, przejrzyste, przyjemne do pływania i odpoczynku.

 

Jezioro lokalnie nazywane jest Jeziorem Szkolnym ze względu na to, że przeznaczone było do nauki na zajęciach praktycznych Szkoły Rybackiej w Giżycku.– Jezioro Dejguny składa się z kilku półwyspów, w tym z Lisiego Ogona, u którego nasady znajdują się bunkry sięgające czasów II Wojny Światowej. Prawdopodobnie w latach 1941-1944 znajdowała się tam centrala łączności, która obsługiwała Wilczy Szaniec. W tamtym okresie jezioro całkowicie stało się terenem wojskowym. Na terenie wyspy znajdował się budynek, który według doniesień użytkowany był przez nazistowskich bonzów. Niestety uległ on zniszczeniu w 1945 roku. Według miejscowych opowieści na dnie jeziora może znajdować się zatopiony wojskowy sprzęt niemiecki oraz Armii Czerwonej.

 

 

Zdjęcia: Facebook - Mazurski Klub Nurkowy - Lunar Divers

Opis: pieknagora.pl

Inne galerie

SZKOLENIA

GDZIE NURKOWAĆ?

SKLEP NURKOWY

Zobacz również:

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl