wyszukaj
WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ
POŁOŻENIE:
Kraj - Polska
Województwo - dolnośląskie
Powiat - strzeliński
Gmina - Strzelin
Miejscowość - Gębczyce
GPS - 50.726009, 17.044239
ZBIORNIK:
Głębokość - 36m
Powierzchnia - 1ha
Klasa wody - bd
Lustro - 182m n.p.m
Rodzaj - kamieniołom
Wejście - bd
OKOLICA:
Nocleg w okolicy -
Posiłek w okolicy -
Centrum nurkowe -
Nabijanie butli -
Atrakcje -
Opis:
Najbardziej polecamy zejście przy lewej ścianie zbiornika. Maksymalna głębokość, jaką można tu osiągnąć, to 36 metrów. Powierzchnia kamieniołomu sięga nawet do około 1 ha, jest to dość duża powierzchni wody. Wiele osób nie lubi tego akwenu ze względu na małą przejrzystość wody przy powierzchni. Zbiera się tu sporo osadu, który kradnie też swobodne dojście do światła. Lepsze możliwości uzyskamy po zejściu na głębokość poniżej 6 m.
Poniżej 18 metrów znajdziemy pod wodą wagoniki kolejki wyrobiskowej. Znajdziemy, jeśli uda nam się je w ogóle dojrzeć. Problem zbiornika Gębczyce polega na bardzo małej widoczności. Jest to główna przeszkoda podczas nurkowania rekreacyjnego. W północnej części akwenu znajduje się pionowa i wysoka na 36 m ściana skalna, na której rosną (!) brzozy. Stare drzewa zdobią ścianę, która po podświetleniu dodatkowo mieni się wspaniale dzięki znajdującemu się tam kwarcowi.
Wody nie mają wielu stałych mieszkańców. Są to głównie nieliczne sztuki okoni, które i tak trudno jest znaleźć w gęstej herbacianej wodzie i półmroku. W Gębczycach znajdują się dwa zalane kamieniołomy, jednak pierwszy (od strony wjazdu) w ogóle nie nadaje się do nurkowania. Panuje tam właściwie zerowa widoczność, bardzo trudno jest tam również w ogóle zejść. Zbiorniki nie są przystosowane “z zewnątrz” dla nurków, panuje tu mały ruch ze względu na brak zainteresowania akwenami przez innych nurków.
Aby nurkować w tym miejscu, należy przygotować się odpowiednio. Przede wszystkim gruba pianka, bądź suchy skafander, po drugie oświetlenie. Bez przygotowania dobrego światła nurkowanie w tym kamieniołomie może być porównywalne do nurkowania nocnego. Ostatnią ważną rzeczą jest asekuracja. Chcąc bezpiecznie zwiedzać akwen, należy zaopatrzyć się w boję i kołowrotek bądź linę podobną jak przy nurkowaniu podlodowym. Warunki są tu bowiem bardzo trudne i bez przestrzegania pewnych środków bezpieczeństwa nurkowanie w tym miejscu może skończyć się bardzo nieciekawie.
PRAWDOPODOBNIE TRWAJĄ TAM PRACE WYDOBYWCZE
Dojazd
Musimy dojechać do Strzelina. W Strzelinie kierujemy się na Ziębice. Za wioską Szczodrowice po przejechaniu przez przejazd kolejowy i przejechaniu około 0,5km skręcamy w lewo, kierując się na Biały Kościół. Za tą miejscowością skręcamy w lewo na Gębczyce. W Gębczycach po pokonaniu 2 zakrętów przed mostkiem skręcamy w prawo (jest tabliczka na słupie). Droga zaprowadzi nas do lasu, w lesie na pierwszym rozjeździe należy skręcić w lewo, po około 200m przejeżdżamy koło zabudowań i po następnych 200m jesteśmy w lewym zbiorniku. Możemy dojechać samochodem praktycznie do wody. Zbiornik prawy znajduje się po prawej stronie od drogi, ale aby tam się dostać potrzebujemy pokonać w pionie około 20m
Centrum nurkowe w okolicy:
ZOBACZ NA MAPIE WSZYSTKIE SZKOŁY NURKOWANIA
Zdjęcia: nurkomania.pl
Zobacz również: