wyszukaj
WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ
POŁOŻENIE:
Kraj - Polska
Województwo - opolskie
Powiat - nyski
Gmina - Otmuchów
Miejscowość - Nadziejów
GPS - 50.391748, 17.256690
ZBIORNIK:
Głębokość - 28m
Powierzchnia - 2 ha
Klasa wody - b/d
Lustro - 295 m n.p.m
Rodzaj - wyrobisko
Wejście - od zachody
OKOLICA:
Nocleg w okolicy -
Posiłek w okolicy -
Centrum nurkowe -
Nabijanie butli -
Atrakcje -
OPIS:
W najwyższym punkcie okalającym Kamieniołom Nadziejów znajduje się punkt widokowy. Okolica jest dobrze zagospodarowana, znajdziemy tu również parking i miejsce do zorganizowania pikniku. Miejsce jest bardzo urokliwe, aczkolwiek trzeba dodać, że jest to przestrzeń pod władaniem nurków z Państwowej Straży Pożarnej w Nysie. W zbiorniku nurkowie przeprowadzają podwodne szkolenia ratownicze.
fot: Patryk Kuziemski
Zbiornik wciąż pracuje i zdarza się, że w ciągu roku, ze względu na nasilone opady, poziom wody podnosi się o 1 m. W związku z tym, w wodzie możemy spotkać pewne niespodzianki, które utrudniają nurkowanie. Jedną z takich niespodzianek jest zawiesina w wodzie na głębokości około 7 metrów, która skutecznie utrudnia przepływ światła. W związku z tym obowiązkowo trzeba zaopatrzyć się tu w dobre oświetlenie, bo im głębiej, tym ciemniej. Z atrakcji podwodnych trzeba wymienić wraki samochodów, które służą do szkoleń ratowniczych, ponadto znajdziemy tu również kamienne schody, które pozostały tu jeszcze po działającym kamieniołomie (służyły jako zejście dla robotników). Aby wejść do wody, musimy zejść po metalowych schodach. Platforma która kiedyś była niestety już nie ma. Do wody wchodzimy z półki skalnej robiąc wykrok.
Kamieniołom Nadziejów, ze względu na zewnętrznego zarządcę, nie jest tak często odwiedzany jak inne kamieniołomy Dolnego Śląska, takie jak choćby Zimnik. Sam dojazd do obiektu jest łatwy, a warunki panujące dookoła zbiornika są naprawdę dobre. Maksymalna głębokość to 27-28 m.
Update od nurka często bywającego w tym miejscu:
Jeśli chodzi o sam kamieniołom to wraków dawno nie widziałem, wszystko się zeżarło i rozsypało. Po wejściu z półki skalnej (przy żółtej drabince) po prawej stronie na gł 6m. Jest wisząca platforma zamontowana do ściany. Pod nią na głębokości 14m zaczyna się poręczówka zamontowana przeze mnie i leci do głębokości 27m. Nie prowadzi do niczego konkretnego ale wiem że instruktorzy zaczęli używać jej do zrobienia głębokości w tej "ciemni". Wizura bywa różna. Najlepsza jest przed sezonem czyli maj-czerwiec. W północno zachodniej części kamieniołomu (pod punktem widokowym) - gdzieś w tej części są drewniane schody a raczej ich pozostałości, lecą od 8 do 18m. Wisząc twarzą w ich stronę na 18m jeśli odbijemy w prawo to po chwili dopłyniemy do otworu po drzwiach do "domku strzałkowego" długiego na 2m i wąskie tak że nie da się obrócić. Z dodatkowych atrakcji to jakieś drobiazdgi typu skrzynka ze skarbami, nieduże lustro na półce skalnej (12m) na lewo od wejścia. Piękne pionowe ściany które mają swój urok. Zero problemów z właścicielem, bywam tam dość często od 8 lat i nigdy nie było problemu żeby dać nura. Z życia - sum, karpie, okonie i płotki.
DOJAZD:
Musimy dojechać do Nysy, potem kierujemy się na Koperniki a potem już na Nadziejów. Droga do kamieniołomu jest wyasfaltowana, 100m przed akwenem był szlaban - pozostały tylko kamienie z resztkami mocowań.
Tekst: www.aquamatic.pl
Zdjęcia: www.podwodnik.eu
Zobacz również: