wyszukaj

zamknij

WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ

Kamieniołom Sobótka - Kantyna

08 stycznia 2024

POŁOŻENIE:

 

Kraj - Polska

Województwo - dolnośląskie

Powiat - wrocławski

Gmina - Sobótka

Miejscowość - Sobótka

GPS - 50.892801, 16.694691

 

LINK Z DOJAZDEM

 

ZBIORNIK:

 

Głębokość - 32m

Powierzchnia - 9ha

Klasa wody - bd

Lustro - 200m n.p.m

Rodzaj - kamieniołom

Wejście - od południowej strony

 

OKOLICA:

 

Nocleg w okolicy - 

Posiłek w okolicy - 

Centrum nurkowe - 

Nabijanie butli - 

Atrakcje - 

 

Opis:

 

Kamieniołom, którego rzeczywista głębokość wciąż pozostaje przedmiotem sporów. Jest to zbiornik, do którego trudno dostać się nawet samochodem. Bliżej niż 50 m od zbiornika jest w stanie dotrzeć specjalny transport terenowy. Aby wyrobić sobie własną opinię, warto tu jednak zanurkować chociaż raz.

 

Nad nurkowaniem w tym zbiorniku powinny zastanowić się osoby początkujące bądź te, które nie są zaopatrzone w odpowiedni sprzęt. Dobrze jest zabrać  tu ze sobą pod wodę nóż. Możemy napotkać bowiem kilka niespodzianek. Liczne zanurzone gałęzie i konary stanowią niebezpieczeństwo, łatwo się w nie wplątać. Dodatkowo możemy zawsze wpaść na liczne liny i żyłki. Wszystkie te elementy mogą okazać się trudne do pokonania.

 

Widoczność bywa tu różna, ale najczęściej jest raczej słaba (do 3 – 4 m). Maksymalna głębokość, jaka została ustalona do tej pory, to około 32 – 33 metrów. Pod wodą spotkamy kilka zatopionych obiektów. Między innymi, na 14 metrach samochody, ponadto konary drzew. Główną atrakcją pozostają  ściany kamieniołomu, które w niektórych miejscach są idealnie pionowe.

 

Kamieniołom Kantyna jest miejscem ciekawym i w pełni nieodkrytym. Wciąż czeka na swoją mapę nurkową i dokładne opisy podwodnych obiektów. Zbiornik nie należy do tych mocno uczęszczanych. Znajduje się niedaleko Wrocławia, w masywie Ślęży. Jest to bardzo ciekawy punkt zwłaszcza dla nurków z okolic. Miejsce idealne na nurkowanie weekendowe.

 

 

UPDATE 20.05.2021

 

W części kamieniołomu trwają prace wydobywcze! Są tam dwa zbiorniki - mały i duży. Natomiast obecnie można nurkować tylko w małym "po drugiej stronie górki" gdzie na dnie spoczywa duża ilość samochodów. Widoczność nie zachwyca. Drugi "duży" zbiornik to eksploatowane wyrobisko i trwają tam prace wydobywcze.

 

 

Dojazd:

 

Skręcamy z drogi 35  w stronę Sobótki, po około 2km mijamy miejscowość Garncarsko, po 1km skręcamy w prawo i jedziemy ulicą Zmorskiego, następnie Marii Skłodowskiej-Curie po czy skręcamy ponownie w prawo w ulicę Jana Pawła II (droga na Chwałków - od tej strony również można dojechać), jedziemy około kilometra i kamieniołom jest po prawej stronie 50m od drogi. Dojście do wody z drogi to pokonanie około 50m zarośli gdzie dojazd jest możliwy tylko samochodami terenowymi. Innym pozostaje przenieśćsprzęt, co jest trochę kłopotliwe, lecz nie sprawia większych trudności. Stając na krawędzi kamieniołomu widzimy strome ścianyopadające w niektórych miejscach na ponad 20m Do wody wchodzimy wykutymi w skale stopniami.

 

 

 

 

Centrum nurkowe w okolicy:

 

ZOBACZ NA MAPIE WSZYSTKIE SZKOŁY NURKOWANIA

 

Tekst i zdjęcia: aquamatic.pl

 

Inne galerie

SZKOLENIA

GDZIE NURKOWAĆ?

SKLEP NURKOWY

Zobacz również:

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl