Kamieniołom Zimnik

POŁOŻENIE:

 

Kraj - Polska

Województwo - dolnośląskie

Powiat - świdnicki

Gmina - Strzegom

Miejscowość - Niedaszów

GPS - 51.007359, 16.256405

 

 

ZBIORNIK:

 

Głębokość -  28m

Powierzchnia -  2 ha

Lustro -  211 m n.p.m

Rodzaj - Kamieniołom

Wejście - są trzy oznaczone wejścia

 

 

OPIS:

 

OPIS NIE MÓJ DO ZMIANY:
 
Zbiornik wodny który powstał w wyniku zalania opuszczonego kamieniołomu granitu. Maksymalna głębokość zbiornika wynosi ok 28 m. Wykorzystywany od wielu lat przez nurków do szkoleń i nurkowania rekreacyjnego. Na dnie resztki przepompowni, zatopiony "maluch" komputer itp atrakcje. Widoczność pod wodą niewielka - konieczne używanie latarek
 
Kamieniołom granitowy, posiada dobre zejście do wody, bardzo malowniczy, położony w pięknej scenerii.

Akwen jest w zasadzie mały. W czasie 45 minutowego nurkowania bez specjalnego spieszenia się zdołaliśmy opłynąć go dookoła. Pod wodą usłany jest półkami skalnymi, przypominającymi schody o niejednolitym kierunku. Największa głębokość, jak przypuszczam, znajduje się na środku zbiornika. Mimo bardzo ubogiego życia, przejrzystość nie jest aż tak rewelacyjna, na jaką się nastawialiśmy. Odwiedzaliśmy bowiem kamieniołom pod koniec października, kiedy to przejrzystość na krakowskim Zakrzówku sięgała 10 m. Tutaj mieliśmy zaledwie 3 - 5. Poniżej 16 m głębokości, mimo słonecznego dnia, bez latarki nie było już niczego widać. Nurkowanie w Zimniku dostarczyło nam wielu skrajnych emocji - od uczucia grozy, kiedy trawersowaliśmy pionowe ściany, a pod nami znajdowała się nieprzewidywalna, ciemna otchłań, po bardzo przyjemne skojarzenia z "ciepłymi wodami", kiedy na małych głębokościach jesienne słońce przyświecało na skały, porośnięte gdzieniegdzie moczarkami. Jadąc na wyprawę korzystaliśmy z bardzo pomocnych i praktycznych informacji zamieszczonych na stronie.

 

 

DOJAZD:

 

OPIS NIE MÓJ:

Z Wrocławia jedziemy autostradą A4 w stronę Niemiec (kierunek Legnica, na tablicach oznaczone jest przejście graniczne). 25 km za Wrocławiem skręcamy w prawo na Strzegom. Przy wjeździe jest duże rondo, na którym kierujemy się pierwsza możliwa w prawo. Kierujemy się na Lubin. Mijamy miejscowość Rogoźnica, następnie Niedaszów i w Niedaszowie skręcamy w lewo do Zimnika, mamy  tabliczkę Zimnik 2. Jedziemy za nią, przy tabliczce Zimnik skręcamy w lewo. Nie sposób nie znaleźć kamieniołomu.

 

LINK Z DOJAZDEM

 

 

SKARB:

 

START - 

AZYMUT - °

ODLEGŁOŚĆ -  m

GŁĘBOKOŚĆ -  m

 

 

Pobierz Plan Ratunkowy nurkowiska

 

 

OKOLICA:

 

Nocleg w okolicy - 

Posiłek w okolicy - 

Centrum nurkowe - 

Nabijanie butli - 

Atrakcje - 

 

Zdjęcie: www.nurkomania.pl

 

 

28 stycznia 2019

Cała galeria

ZANURZSIE.PL

 

tel:. 506-687-199     @: kontakt@zanurzsie.pl     www: zanurzsie.pl

 

Polityka prywatności

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl