Wielka Synagoga w Tykocinie to pozostałość po istniejącej tu niegdyś licznej gminie żydowskiej. Budowla została wzniesiona na miejscu starej drewnianej bożnicy w 1642 r. Obecnie jest to Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Budynek oddaje klimat świątyni żydowskich.
Kładka Śliwno Waniewo to nic innego jak drewniany pomost poprowadzony nad rzeką Narew i jej rozlewiskami pomiędzy miejscowościami Śliwno a Waniewo. Nie jest to jednak zwyczajny pomost, lecz kładka pełna niespodzianek i pięknych widoków.
Meczet w Bohonikach to jedna z dwóch świątyń muzułmańskich znajdujących się na Szlaku Tatarskim w województwie podlaskim. Warto odwiedzić zarówno meczet w Kruszynianach jak i Bohonikach. Są to bowiem dwa główne ośrodki kultury tatarskiej w naszym województwie.
Święta Góra Grabarka to prawosławne sanktuarium słynące z wielu uzdrowień. Położone jest w odległości 12 km od Siemiatycz na Wysoczyźnie Drohickiej.
Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku. Punkt widokowy na złoża skały wapiennej to szeroki taras znajdujący się przy ul. Duboisa. Kreda wydobywana w tym miejscu ma nawet 60 mln lat. Zwiedzanie kopalni jest możliwe raczej dla grup zorganizowanych po uzyskaniu zgody od kierownika kopalni i tylko z przewodnikiem.
Kasztel-ik Korona Podlasia to miejsce szczególne, bo stworzone z czystej pasji i niesamowitego kunsztu kamieniarstwa. Położny na południowym skraju województwa zameczek zasługuje na miano Korony Podlasia.
Ruiny kościoła w Mielniku to ciekawe tło fotograficzne i atrakcja turystyczna. Historia miejsca sięga połowy XVw. Świątynia była wielokrotnie burzona i odbudowywana. Po raz ostatni w pełnej krasie widniała na początku XXw., jednak po spaleniu w 1915r. nie wznowiono już odbudowy, choć pojawiły się takie plany. W czasie II wojny światowej pozostałe mury kościoła w znacznej części rozebrano.
Twierdza Osowiec to rosyjska twierdza znajdująca się na trasie Białystok – Ełk, kilka kilometrów za Mońkami. O jej wyjątkowości stanowi fakt, iż nigdy nie została zdobyta. Opis tego niezwykłego miejsca rozpoczniemy wierszem z tomiku Mirosława Worony „Nietoperz historii”.
Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce to największa w Polsce dwupoziomowa cerkiew prawosławna. Wybudowana według projektu prof. Aleksandra Gregorowicza z Poznania w 1982r. Świątynia jest wizytówką miasta Hajnówka. Łączy w sobie nowoczesność i tradycję. Dach hajnowskiej cerkwi tworzy nieregularna, betonowa płaszczyzna. Charakterystycznym elementem jest dzwonnica o niezwykłym kształcie. Cerkiew Świętej Trójcy w Hajnówce może pomieścić 5tysięcy osób.
Rezerwat pokazowy jest szczególnym miejscem na szlakach edukacyjnych Białowieskiego Parku Narodowego. Wycieczki szkolne obierające kierunek Białowieży obowiązkowo i z wielkim zainteresowaniem zwiedzają to miejsce. Przed wejściem do Rezerwatu Pokazowego Żubra rozstawione są kramiki z pamiątkami, gdzie lokalni twórcy sprzedają swoje wyroby. Szczególnie polecany jest miód z pobliskich pasiek, używany jako naturalne lekarstwo na różne dolegliwości.
Zespół pałacowo – parkowy Branickich w Białymstoku to najpiękniejszy zabytek Białegostoku, a barokowe ogrody wokół pałacu są jednymi z najpiękniejszych w Polsce. Nie można pominąć tego miejsca na mapie turystycznej Podlasia. Miejsce to jest pamiątką po rodzie Branickich i nazywane jest rezydencją Branickich lub Wersalem Podlaskim.
.W Suchowoli znajduje się geometryczny środek Europy
Krainę Otwartych Okiennic tworzą trzy unikatowe pod względem architektonicznym wsie: Trześcianka, Soce i Puchły, które są położone w dolinie rzeki Narew. Cechą charakterystyczną domostw Krainy Otwartych Okiennic jest bogata dekoracja snycerska w formie nadokienników i podokienników, okiennic, wiatrownic, narożników, a także dekoracyjnego zdobienia elewacji i szczytów. Ornamentyka ta jest niespotykana w innych regionach Polski i nawiązuje do zdobnictwa stosowanego w rosyjskim budownictwie ludowym.
Izba Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie istnieje od 1986 r. ale w budynku tym siedzibę swoją miały kiedyś również Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna, a w latach 90-tych także Zawodowa Szkoła Tkactwa.
Suraskie Muzeum Kapliczek w Surażu – prywatne muzeum z siedzibą w Surażu (powiat białostocki), będące prywatnym przedsięwzięciem Ryszarda Niedzielskiego. Muzeum zostało otwarte w 2008 roku. W jego zbiorach znajduje się ok. 100 kapliczek, będących dziełami miejscowych twórców ludowych, przedstawiających Jezusa Chrystusa, Matkę Boską oraz świętych kościoła katolickiego (m.in. św. Florian, św. Jan Nepomucen, św. Roch, św. Ambroży, św. Wawrzyniec).
Mosty w Stańczykach – dwa mosty kolejowe z lat 1917–1918 w Stańczykach, w powiecie gołdapskim, wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego. Są to elementy nieczynnej infrastruktury linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami. Czasami nazywane Akweduktami Puszczy Rominckiej.
Najgłębsze jezioro w Polsce oraz w Europie wschodniej. Jezioro jest mekką nurków polskich jak i europejskich. Głębokość jeziora to 108-9m.